İçeriğe geç

Bilgisayar Mühendisi ve Yazılım Mühendisi Ne İş Yapar?

Bilgisayar Mühendisi ne iş yapar konusunda girmeden önce “mühendis nedir“, “kime mühendis denir” sorularına kısaca değineceğim:

Mühendis basit anlamı / kitabi anlamı ile; ihtiyaçlar için bilimsel yöntemleri kullanarak teknik çözüm üreten kişidir. Fizik ve Matematik gibi temel bilimleri kullanmak zorundadır. Bu da demektir ki mühendis sayısal zekaya sahip bir bireydir.

Konumuz “Bilgisayar Mühendisi ne iş yapar”, ancak genel olarak tüm mühendislerin çalışma alanları ortaktır. Örneğin “Mühendis” unvanına sahip bir kişi Ar-Ge Mühendisi, Uygulama Mühendisi, Satış Mühendisi, Destek Mühendisi vb. iş kollarında çalışabilir. Ancak ben yazımda bilişim teknolojileri sektörüne yönelik Ar-Ge ve Uygulama Mühendisliği alanlarına değineceğim.

Bilgisayar Mühendisi / Yazılım Mühendisi Ne İş Yapar?

Aslında Bilgisayar Mühendisi çok geniş bir kavram, ülkemizde uzun yıllardır var.  Yeni yeni Yazılım Mühendisi programları ile tanışmaya başladık. “Ülkemizde” diyorum çünkü yurt dışında Bilgisayar Bilimleri (Computer Science) olarak geçiyor (biraz detay gerektirdiği için ilerleyen zamanlarda bu yazımı güncelleyerek eklemeler yapacağım.).  Aslına bakarsanız ülkemiz özelinde konuşmak gerekirse bilişim sektörünün %85’inde ikisi de aynı işi yapıyor: Yazılım Geliştirme

Doğrusu bu kadar basit bir yazı ile geçiştirilecek bir konu değil, daha kapsamlı bir yazıyı hak ediyor ancak bununla ilgili düşüncemi şöyle özetlersem; ülkemizin yazılım sektörü, bilgisayar mühendisini çoğunlukla geliştirme tarafında kullanıyor. Araştırma kısmı eksik kalan kişiler maalesef bir süre sonra “developer” unvanı altında sıkışıp kalıyor. Tabi bunu “developer” unvanını kötülemek için yazmadım, çok kıymetli bir pozisyon ancak “mühendis” unvanı alan birinin bir süre sonra gerçekten mühendislik alanında boy göstermesi gerekir ki bu yukarıda da bahsettiğim üzere ülkemizde çok geçerli bir yol değil.

Tabi şirketlerimiz Ar-Ge’yi de çok yanlış anladıkları için ortaya çok da verimli olmayan projeler çıkıyor.

Bilgisayar Mühendisleri de her meslek gibi işi en başından başlayarak öğrenecek, ancak siz bu personeli devamında doğru pozisyona geçirmezseniz o zaman sorunlar başlıyor demektir. Tıpkı bir çok şirketin hali hazırda Bilgisayar Programcılarını gözardı edip geliştirici pozisyonlarına tamamen Bilgisayar Mühendisi yerleştirmesi gibi…

Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği ile ilgili burada yazdığım yazı da ilginizi çekebilir.

Yazılım Sektöründe Çalışmak için Şart mı?

Yazılım üzerine eğitimler/seminerler verirken birçok şeyi gözlemleme fırsatı buldum. Bilgisayar mühendisliğini bir kenara koyuyorum direkt olarak Yazılım Mühendisliği eğitimini örgün olarak alıp hiçbir şey bilmeden mezun olmuş bir çok öğrenci arkadaşımla karşılaştım (işin acı tarafı halen daha karşılaşıyorum). Bunun tam aksine hiç yazılımla ilgili bir bölüm okumamış ancak bu konuda çok hızlı yol kat etmiş arkadaşlarımla da karşılaştım.

Yazılım sektöründe çalışabilmek için Bilgisayar Mühendisi ya da Yazılım Mühendisi olmak şart mı dersek hayır ancak yazılım, bilgisayar, elektronik hatta endüstri mühendisliği bölümleri mezunlarının maddi ve manevi yönden bariz bir farkı var. Ancak bilişimle ilgili bir alan bitirmemiş bile olsanız bu işi iyi yapıyorsanız kendinizi çok kolay kabul ettirebilirsiniz. Çünkü piyasada tonlarca Mühendis olmasına karşın “Yetişmiş/Kaliteli” mühendis bulmak çok zor. Hal böyle olunca da Kamu Kurumlarının projeleri için hazırlanan teknik şartnamelerde aranan “hepsi mühendis olsun, şu kadar deneyimleri olsun, bu kadar bilgileri olsun” gibi hiç de gerçekçi ve doğru olmayan maddeler zamanla göz ardı edilmeye başlandı.

Uzun yıllar Türkiye’de Ankara merkezli olarak çalıştım ve şu an yazılım hayatıma İngiltere’de devam ediyorum. Henüz bir ilanda aranan niteliklerde “Mühendis olmalı” ibaresini geçtim, mezuniyet ibaresi dahi görmedim. Burada şirketlerin önem verdikleri şey kişinin bilgi birikimi ve yetenekleri.

Üniversiteler (çoğunluğu) maalesef bu işin gerçekte öğrenilebilecek bir merkezi değiller. Genel olarak üniversitelerdeki eğitim kadrosu bu donanımda değiller, tabi istisnalar yok değil. Temel bir eğitim veren kitaplara bağlı kalındığı gibi bu kitapların bir çoğu da piyasa tecrübesi olmayan bu hocalarımızın kitapları oluyor. Tabi ki bu işi hakkıyla veren üniversitelerden alınan eğitimleri dışarıda bırakıyorum. Bazı üniversitelerimiz danışman hoca kavramı ile dışarıda, piyasada belli bir noktaya gelmiş kişilere eğitim verdiriyorlar…

Ve şuna inanın, yazılım geliştirecekseniz yüz yüze eğitim alıyor olmak bile bu işi öğrenmenize yeterli değil. Araştırma, uygulama ve sabır olgularınızın oturmuş olması ve bu işi gerçekten isteyerek ve severek yapıyor olmanız ve ciddi anlamda piyasa tecrübesi edinebilmek için ücretsiz bile olsa bir yazılım firmasında ufaktan çalışmaya başlamanız şart…

5 1 vote
Article Rating
Tarih:Akademik Eğitim
Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Çağatay
Çağatay
3 ay önce

Hocam merhabalar, İsmim göreceğiniz üzere Çağatay ve ben bir Elektrik Elektronik mühendisiyim. Sektörümün çok daralması ve iş olanaklarının da azalması ile beraber daha önce çok sevdiğim ama ilerletmediğim yazılım bilgilerimi, yazılım uzmanı olmak için kullanmak istiyorum. Ancak bunun için bana bir başlangıç noktası, veya gerçekten bir eğitim noktası gerekli olacak, çünkü bu işi çok ciddiye alarak başlamak ve sonunu getirmek istiyorum. Bunun için bana önerebileceğiniz bir eğitim sitesi, kurumu, veya başlangıç ve bitiş noktası belirtebilirseniz çok mutlu olurum. Özellikle de MSDC sertifkasyonunu alarak kendimi de bu sürecin sonunda ispat etmek en büyük dileğim ve isteğimdir. Bu doğrultuda açıkcası tüm çalışmamı… Read more »

mvt
mvt
4 ay önce

Hocam merhaba, lisans olarak Matematik bölümü mezunuyum. Herhangi bir bankanın BT kadrosuna geçiş yapmak istiyorum bu sebeple de ilk olarak Sakarya Üniversitesi nin Bilişim Teknolojileri uzaktan eğitim tezsiz yüksek lisans programına kayıt yaptırdım ( Çünkü İstanbul’daki her üniversite Bilgisayar mühendisliği yl için bilimsel hazırlık dersini gündüz veriyordu). Sakarya üni den mezun olduktan sonra da Ahmet yesevi üni de Yazılım mühendisliği uzaktan yl yapmayı planlıyorum. Ancak burada kafama takılan şu. Mühendislik lisansım yok sadece yl yapmış olucam. Piyasada da dolayısıyla bir deneyimim yok yazılım alanında. Bu durumda bankanın BT kadrosuna geçme şansım nedir? Kendimi bu konuda nasıl geliştirebilirim. Şuan bir bankanın… Read more »

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x