Bilgisayar Mühendisi Ne İş Yapar?

Bilgisayar Mühendisi Kimdir?

Bilgisayar Mühendisi ne iş yapar konusunda girmeden önce “mühendis nedir“, “kime mühendis denir” sorularına kısaca bir dikkat çekmek istiyorum.

Mühendis basit anlamı ile; ihtiyaçlar için bilimsel yöntemleri kullanarak teknik çözüm üreten kişidir. Fizik ve Matematik gibi temel bilimleri kullanmak zorundadır. Bu da demektir ki mühendis sayısal zekaya sahip bir bireydir.

Bir çok mühendis tanımı var aslında, örneğin Ar-Ge Mühendisi, Uygulama Mühendisi, Satış Mühendisi, Destek Mühendisi vb. Bu yazımda bilişim teknolojileri sektörüne yönelik işin daha çok Ar-Ge ya da Uygulama kısmına değineceğim.

Bunları aşağıda yazacaklarıma dayanak olarak başta verdim ki yazımı okurken bazı sorularınız oluşursa daha kolay cevap bulabilin.

Bilgisayar Mühendisi Ne İş Yapar?

Bilgisayar Mühendisliği çok geniş bir kavram aslında, ülkemizde uzun yıllardır var. Yeni yeni Yazılım Mühendisliği programları ile tanışmaya başladık. Aslına bakarsanız ülkemiz özelinde konuşmak gerekirse bilişim sektörünün %85’inde ikisi de aynı işi yapıyor: Yazılım Geliştirme

Aslında bu kadar basit bir yazı ile geçiştirilecek bir konu değil, daha kapsamlı bir yazıyı hak ediyor ancak bununla ilgili düşüncemi şöyle özetlersem; ülkemizin yazılım sektörü, bilgisayar mühendisini çoğunlukla geliştirme tarafında kullanıyor. Araştırma kısmı eksik kalan kişiler maalesef bir süre sonra “developer” unvanı altında sıkışıp kalıyor.

Tabi bunu “developer” unvanını kötülemek için yazmadım, çok kıymetli bir pozisyon ancak “mühendis” unvanı alan birinin bir süre sonra gerçekten mühendislik alanında boy göstermesi gerekir ki bu yukarıda da bahsettiğim üzere ülkemizde çok geçerli bir yol değil.

Tabi Bilgisayar Mühendisleri de her meslek gibi işi en başından başlayarak öğrenecek, ancak onu devamında doğru yere alamazsanız o zaman sorun başlıyor demektir.

Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği ile ilgili burada yazdığım yazı da ilginizi çekebilir.

Yazılım Sektöründe Çalışmak için Bilgisayar Mühendisi olmak şart mı?

Yazılım üzerine eğitimler/seminerler verirken birçok şeyi gözlemleme fırsatı buldum. Buradaki gözlemlerimde bilgisayar mühendisliğini bir kenara koyuyorum direkt olarak yazılım mühendisliği eğitimini örgün olarak alıp hiçbir şey bilmeden mezun olmuş bir çok öğrenci arkadaşımla karşılaştım. Bunun tam aksine hiç yazılımla ilgili bir bölüm okumamış ancak bu konuda çok hızlı yol kat etmiş arkadaşlarım oldu.

Bilgisayar Mühendisi ya da Endüstri mühendisi olmak şart mı dersek hayır ancak yazılım, bilgisayar, endüstri hatta elektronik mühendisliği bölümleri mezunlarının bariz bir farkı oluyor hem maddi hem manevi ancak bilişimle ilgili bir alan bitirmemiş bile olsanız bu işi iyi yapıyorsanız kendinizi çok kolay kabul ettirebilirsiniz.

Üniversiteler (çoğunluğu) maalesef bu işin gerçekte öğrenilebilecek bir merkezi değiller. Zira genel olarak, maalesef diyorum, üniversitelerdeki eğitim kadrosu bu donanımda değiller. Temel bir eğitim veren kitaplara bağlı kalındığı gibi bu kitapların bir çoğu da piyasa tecrübesi olmayan bu hocalarımızın kitapları oluyor. Tabi ki bu işi hakkıyla veren üniversitelerden alınan eğitimleri dışarıda bırakıyorum. Zira bazı üniversitelerimiz danışman hoca kavramı ile dışarıda, piyasada belli bir noktaya gelmiş kişilere eğitim verdiriyorlar…

Ve şuna inanın, yazılım geliştirecekseniz yüz yüze eğitim alıyor olmak bile bu işi öğrenmenize yeterli değil. Araştırma, uygulama ve sabır olgularınızın oturmuş olması ve bu işi gerçekten isteyerek ve severek yapıyor olmanız ve ciddi anlamda piyasa tecrübesi edinebilmek için ücretsiz bile olsa bir yazılım firmasında ufaktan çalışmaya başlamanız şart…

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir