İçeriğe geç

Fosforlu Cevriye Müzikali

Uzun zamandır tiyatro aktivitesi peşindeydim. Çalıştığım kurumda sürekli bir organizasyon yapıyor ancak bunu nihayetine erdiremiyorduk bir türlü, ya toplanamıyorduk ya da gitmek istediğimiz oyunların biletleri tükenmiş oluyordu, oynanmasına haftalar olmasına rağmen. Sonunda dün akşam (08.01.2013 Salı) çalıştığım şirketimdeki 4 arkadaşımla, Çayyolu Cüneyt Gökçer Sahnesi’ne, Fosforlu Cevriye Müzikali için gittik (bkz: müzikal linki) .

Bu oyuna bilet bulmak mesele, zira yıllardır kapalı gişe oynayan bir oyun. Biz de biletleri ancak 2 hafta öncesinden bulabilmiştik, Erol sağ olsun.. Ne yalan söyleyeyim bu oyunu seyredeceğim için oldukça heyecanlıydım.

2 Perdelik Müzikal

Daha önce bir çok oyun izledim ancak bir müzikale hiç gitmemiştim, açıkçası biraz tedirgin, çokça heyecanlıydım. Ancak saatlerimiz 20:00’ı gösterdiğinde ve oyun “Perde!” dediğinde tedirginliğim son buldu. Fosforlu Cevriye Müzikali’nin ilk sahnesiyle birlikte heyecanım daha da artmıştı, tabi keyfim de… Oyun 3 saat sürüyor ve bu sürenin büyük bir kısmında zaman nasıl geçmiş anlamıyorsunuz bile.

Fosforlu Cevriye Müzikali Baş komiser Karakol Sahnesi

Fosforlu Cevriye Müzikali 2 perde, ortada döner bir platform var ve 3 ayrı sahnesi bulunuyor; sabit olarak Barba’nın (Engin Özsayın) Meyhanesi, eski kantocu Sümbül Dudu’nun (Nermin Uğur) odası ve idam mahkumu bir kaçak olan Suat Derviş’in (Uğur Çavuşoğlu) odası. Diğer sahneler mahkeme, karakol, hapishane, sokak, rıhtım vb..

Fosforlu Cevriye Müzikali Konusu

Fosforlu Cevriye Müzikali, kimsesiz büyüyen, küçük yaşlarda kalacak yer edinmek ve karnını doyurabilmek için kendi vücudunu erkeklere pazarlamak zorunda kalan Fosforlu Cevriye’nin (Feraye Darıcı) yaşadıklarını anlatıyor. Hayat kadınının “bir yüreği” olduğunu gösteriyor. Ona el sürmeyen ve “siz” diyen bir adama karşı ne kadar da saf duygularla aşık olduğunu, onun için her şeyi yapabileceğini ve her şeyden el çekebileceğini, namus kavramının karmaşıklığını anlatıyor. Adı tüm İstanbul’da dilden dile gezen iflah olmaz bir hayat kadınının aslında kendi dünyasında sevgiye, ilgiye, kendini değerli görmeye ve birine ait olmaya ne kadar aç olduğunu gözler önüne seriyor. Gülüp eğlendiğim kadar gözlerimdeki buğu yüzünden sahneyi göremediğim anlar da olmadı değil…

Fosforlu Cevriye Müzikali Uğur Çavuşoğlu

Fosforlu Cevriye Müzikali / Muhteşem Oyuncular

Herkes rolünün hakkını verse de aklımda kalanlar var elbet: Volkan İsmail Duru’nun Zombi Recep karakteri, İsmet Numanoğlu’nun hakim bey ve hoca efendi karakterleri, Uğur Çavuşoğlu’nun canlandırdığı idam mahkumu bir kaçak olan Suat karakteri, Leyla Kader İlhan’ın Güllü karakteri -ki oyunda kendisine en hayran bırakan kişiydi kendileri-, ve tabi ki Fosforlu Cevriye’yi canlandıran Feraye Darıcı…

Fosforlu Cevriye Feraye Darıcı

Feraye Darıcı’nın (Fosforlu Cevriye) kendisi gibi sesi de çok güzeldi, söylediği şarkılarda kendisine bir kez daha hayran oldum. Uğur Çavuşoğlu’nun karizması, Nermin Uğur’un sempatikliği, Volkan İsmail Duru ve Leyla Kader İlhan’ın şahane hitabeti…

Anlatmakla bitmez aslında, açıkçası bir kere daha izlemek istiyorum en kısa zamanda. Eğer henüz gitmediyseniz Fosforlu Cevriye Müzikali tavsiyemdir, muhakkak izleyin..

Kültür & Sanat ile ilgili yazdığım diğer yazılara göz atmak isterseniz burayı tıklayabilirsiniz.

Müzikal’in Tanıtımı

0 0 vote
Article Rating
Tarih:Kültür & Sanat
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x