Nesne Yönelimli Programlama – Başlarken (OOP)

Nesne Yönelimli Programlama - OOP

Bu yazıyı aslında Nesne Yönelimli Programlama (OOP – Object Oriented Programming) kavramına dikkat çekmek için kaleme aldım. İçeriği biraz kısa olsa da asıl fikri “doğru ve iyi bir yazılımcı” olabilmeniz için birkaç temel unsuru hatırlatmak olacak.

İçerisinde bulunduğum onca sene boyunca birçok projede birçok kişi ile çalıştım; teknik kod desteği verdim, proje geliştirdim, proje ve müşteri yönettim… Eğitim ayağında da yer alarak aslında yazılım dünyasının her aşamasında bulunmuş, her aşamasındaki kişilerle çalışmış oldum.

Üzülerek gördüm ki, bu işe gönül vererek yapan meslektaşlarımın sayısı çok az. Özellikle azımsanamayacak kadar çok kişinin “nesne yönelimli programlama” kavramından bi haber olduğunu gördüm.

Yazdığı dilin temelini çok iyi oturtmadan kod yazmaya çalışanları izledim. Öyle ki projelerde kıdemli geliştirici seviyelerine gelmiş, bu seviyeye gelene kadar birçok projede yer almış ancak en temel bilgilerden bile yoksun birçok kişi tanıdım. Bu da beni fazlasıyla üzdü, dahası ürküttü.

Peki bu OOP Yaklaşımı nasıl olmalı?

Her şeyden önce yazdığınız projenin nesnel bir anlamı olması gerektiğini bilmeniz gerekir. Bunun için Class’ları (sınıfları) oluşturmanız, anlaşılır ve düzenli geliştirme yapmanız gerekir. Projeniz bir üst versiyona geçiş yapacağı zaman baştan yazmak zorunda kalmamanız gerekir.

Yapacağınız şey sadece gerekli olan yeni Class ve Metotları eklemeniz olmalıdır. Var olan bir metodun içinde yapacağınız herhangi bir değişiklik ona bağlı diğer metot veya işlemlerin çalışmasını olumsuz etkilememelidir. Mümkün mertebe kodlarınızı revize etmeden yenileri ile yola devam etmeniz en önemli unsurdur.

Hazır Bileşenleri Kullanmalı mıyım?

Hazır bileşenler kullanarak kod geliştirmek tabi ki bizim işimize çok yarayan bir teknolojidir ancak kodun arkasında neler oluğunu bilmiyorsak, hatta onu biz yazamıyorsak açıkçası projelerin hiçbirinin profesyonelliğinden bahsedemeyiz.

Biraz yeteneğiniz varsa zaten bu tür bileşenleri kullanarak da bir proje geliştirebilirsiniz ancak eğer bu dünyada var olmak ve söz sahibi olmak istiyorsanız işin temelini ve nesnel yaklaşımı çok iyi kavramanız gerekecektir.

Son olarak toparlamam gerekirse

OOP yapılarla çalışıyor ve OOP – Object Oriented Programming (Nesne Yönelimli Programlama) konusuna hakim değilseniz gerçek bir yazılımcı değilsinizdir.

“Nasılsa bir kez yazıp geçeceğim, hızlıca bitireyim” mantığını bir kenara koyarak en küçük projenizden en büyüğüne kadar nesnel davranışlara yönelik çalışmalar yapmanız gerekir.

Yeni başlayan ya da bu konuda eksikleri olan tüm mesai arkadaşlarım için elimden geldiğince bu bölümde gerek makale, gerek videolarla sizlere destek olmaya çalışacağım.

Sorularınız olursa aşağıdaki yorum alanından bana sorabilirsiniz, mümkün olan en kısa sürede yanıt vereceğim.

Göz atmanızda fayda var

Tabi yazılım geliştirme kadar proje yönetimi ile ilgili de bilgi sahibi olmanız gerekir. Bunun için proje yönetimi kategorisi altında yayınladığım yazılara göz atabilirsiniz.

6
Kimler Neler Demiş?

avatar
5 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Volkan Barbaros Gürcanmehmet doğaMervefirat elizNihan Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mehmet doğa
Ziyaretçi
mehmet doğa

yazınız için ve samimiyetiniz öznel eleştirileriniz için sonsuz teşekkürler.
ben 770 saat mcpd eğitim aldım ama halen oop konusunda veya veri tabanı konusunda bocalıyorum gerçi hiç gerçek bir projenin içinde yer almadım ama amatör olarak ta yetersizim Frown oysaki öğle şeyler planlıyorum ki ama yapamadığımk için kalıyor (mesela trafik kazalarına veya düzenlemesine yönelik önleyici yazılımlar vs.)
bana bir yol gösterecek el verecek tabiri caizse bu işin ustası kişilerin yardımlarına da açığım.
saygılarımla.

Merve
Ziyaretçi
Merve

Ellerinize sağlık.Konuyla ilgili daha detaylı makale ve videolarınızı sabırsızlıkla bekliyorum

firat eliz
Ziyaretçi
firat eliz

elinize sağlık hocam

Nihan
Ziyaretçi
Nihan

Sitenizi facebookta bir arkadaşım paylaşmış oradan gördüm, Bilgisayar Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim ama yazılım yapın deseniz hiçbir şey yazamam. Internetteki videoları izliyorum fakat neyin nasıl yapıldığını bir türlü kavrayamıyorum, özellikle bu oop konusu canımı çok sıkıyor

Sevilay
Ziyaretçi
Sevilay

Elinize, klavyenize sağlık hocam