İçeriğe geç

TODAIE’nin SGK için Yaptığı Memurlukta Unvan Değişikliği Programcı Sınavı

 

Bu yazımda TODAİE’nin SGK kurumu için memurlukta unvan değişikliği programcılık sınavı üzerine değiniyor olacağım. Soru kitapçığını ve cevap kitapçığını en altta verdim.

24 Nisan 2016 Pazar günü SGK’da (Sosyal Güvenlik Kurumu) görevli bir çok memurun unvan değişikliği ile ilgili beklediği sınav yapıldı. Tabi memurlukta görevde yükselme sınavı da aynı kurum tarafından yapıldı. SGK’da görevli bazı memur arkadaşlarımızla da SQL ve Java için bu sınava birlikte hazırlandık.

Daha önce TODAİE’nin yaptığı memurlukta unvan değişikliği sınavları göz önünde bulundurulursa (birbiri ile alakasız bölümlerde çalışacak herkese aynı teknik soruların sorulması, sınava katılan hemen kimsenin barajı geçememesi vs.) arkadaşlarımızın bir çoğunun morali bozuktu. Ancak hatalardan ders alınır, sorular özenle, gerçek profesyonellere hazırlatılır diye umuluyordu. Maalesef yine korkulan oldu…

Programlama Dili Sorularındaki Karmaşa

Görüştüğüm öğrencilerim; bir çok soruyu kursta gördüklerimiz ve mantığını verdiklerinizle yaptıklarını, aksi halde asla kalem oynatamayacaklarını ancak çoğu soruyu anlamakta dahi güçlük çektikleri için dokunamadıklarını, yanlışlar doğruları götürmediği halde soruları anlamak için kaybettikleri zaman yüzünden sürenin bittiğini, bir çok sorunun boş kaldığını dile getirdiler.

Memurlukta unvan değişikliği programcılık sorularında bir çok sorunun ucu açık, kavram karmaşası içeren, programsal olarak denenmeden, mantıksal olarak dahi çözülemeyecek nitelikte. Tecrübeli yazılımcıları bile duraksatacak, acaba diyeceği bir çok soru gördüm. Her şeyden önce bu soruların çoğu ölçmekten uzak.

Örneğin Java 18. sorudaki “daha az güvenli” ibaresi istenileni bulmak konusunda yanıltır, cevaplarda istenilen kod blokları güvenlikle ilgili değil, istisnai durum yönetimi / oluşması ile alakalıdır. Ayrıca varsayım ile değil dizi tanımı ve elaman tanımı olasılık halinde açıkça verilmelidir. Dizi eleman tanımı yapılmadan varsayım ile böyle bir soru sorulmamalıdır.

SQL Sorularındaki Hatalar

SQL sorularındaki kısaltmalar adayların kafasını karıştıracak şekilde verilmiş, konuyu anlamaları noktasında sorun oluşturmaktadır. Yine ilgili soruların cevaplanması gereken tanımlar şekil olarak yapılmamakla birlikte hiçbir veritabanı yapısına uymamaktadır. Burada adaylara gerçek bir veritabanı tablo yapısı şekil ile verilerek sorular sorulmalıdır.

Yine SQL sorularında 45. soruya gelindiğinde “45. ve 46. soruları aşağıdaki veritabanı tablo tanımlarını kullanarak cevaplayınız” denilmektedir. Ancak 47, 48, 49 ve 50. sorular da açıkça yine bu tabloya dayanılarak sorulmuştur. Ancak kitapçıkta buna uygun bir tanım bulunmadığından soruların cevaplanması konusunda tereddütlere sebep olmaktadır. Ek olarak “aşağıdaki veritabanı tablo tanımları” ibaresinden yola çıkılarak bahsi geçen tablo tanımları hiçbir veritabanı yapısına uygun değildir. Burada adaylara gerçek bir tablo tasarımı ile soru sorulması gerekmektedir.

Yine 43. ve 44. sorular için adaya metinsel bir yapı gösterilmiş, bu yapı üzerinden soruları cevaplaması beklenmiştir. Burada da adayın soruları net olarak yapabilmesi için gerçek bir veritabanı tablo yapısının şekle dökülmesi gerekmektedir.

Önlerine Seçmedikleri Bir Sınav Türü Konuldu

Ek olarak memur arkadaşlarımızdan duyduğum Programcılık sınavına girecekleri dil yapılarını kendilerini seçtikleri halde kitapçıklarda seçmedikleri dillerin de geldiği, buna itiraz ettikleri, kitapçıkların toplanıp götürüldüğü, 20-25 dakika kadar beklemeden sonra aynı kitapçıkların tekrar önlerine konularak “bir sorun yok bunları çözeceksiniz” denmesi… Yani Java dilinden sınav seçenlere C/C++/C# dilleri de sorulmuş.

Ne diyeyim, aylardır hatta yıllardır bu sınavı bekleyen, umut edinen, bir çok para harcayan insanların emekleri bu kadar ucuz olmamalı. Kurumların hazırladıkları sınavlar profesyonel kişilere yaptırılmalı. Sektörde bu konuda bir çok yetkin kurum ve kişi varken böyle anlamsız, hatalarla dolu soruların bunca kişinin emeklerini yok etmemesi gerekir.

Umarım bir gün bu bilinç kazanılır, soruların “sadece sorulmak için” olmadığı görülür, iş profesyonel ellere bırakılır ya da destek istenir…

0 0 vote
Article Rating
Tarih:Kategori Dışı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x