İçeriğe geç

Uzaktan Eğitim ile Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği

Bu yazım 2014 yılında dönemin şartları ile yazılmıştır, şu an Ahmet Yesevi Üniversitesi hariç  uzaktan eğitim ile bilgisayar mühendisliği ya da endüstri mühendisliği eğitimi veren bir üniversite bulunmamaktadır. Ancak bu başlığım oldukça yoğun ilgi gördü ve yoğun soru alıyorum.

Ek olarak bu başlığım tüm üniversitelerin uzaktan eğitim ile bilgisayar mühendisliği ve endüstri mühendisliği bölümlerine ait bilgiler içeriyor.

Çok fazla yorum geldiği ve bir süre yorumlara cevap veremeyeceğimden dolayı yazıyı yoruma kapatmıştım. 14.Ekim.2019 tarihi itibari ile tekrar yoruma açtım, yorumlarda bulamadığınız bir sorunuz varsa sorunuzu aşağıya bırakabilirsiniz.

Uzaktan eğitim ile bilgisayar mühendisliği ve endüstri mühendisliği (Lisans) konuları üzerine konuşuyor olacağız. Bana bu konuda birçok öğrencimden soru geliyor ve gördüğüm o ki bir çok arkadaşımız bu konularda oldukça bilgisiz ya da ön yargılı bakıyor…

Yine yazımın sonunda bu konuya gelen yorumlardan özetleyerek eklediğim soru cevap bölümünde uzaktan eğitim ile bilgisayar mühendisliği yüksek lisans programlarına da yer verdim. Bu programlar 2016 yılı için güncel durumda.

Aslında güncelliğini pek kaybetmeyecek bir konu, belirli dönemlerde de kişilere referans oluyor bu nedenle sizler için biraz araştırma yaptım ve araştırmalarım sonucu ortaya çıkan yazımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Zira birçok arkadaşımız yanlış bilgilendiriliyor bu konuda ve sonu da hüsran oluyor.

En doğru bilgiye ilgilendiğiniz programı veren üniversitenin bilgi edinme sayfasından ulaşabilirsiniz

Öncelikle YÖK’ün tanıdığı ve Türk statüsünde yer alan uzaktan eğitim veren mühendislik fakültelerine bir bakalım… 2013 yılına ait yerleştirmelere göre başarı sıralarını yazıyorum, zira puandan ziyade başarı sıralaması daha net bir bilgi verecektir ve büyük oranda kalıcı olacaktır…

Uzaktan Eğitim ile Bilgisayar Mühendisliği / Endüstri Mühendisliği Veren Üniversiteler

BEYKENT ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL)
 • Endüstri Mühendisliği (Uzaktan Eğitim) (Ücretli)
  • Kontenjan: 45
  • Başarı Sırası: 227.000
 • Endüstri Mühendisliği (Uzaktan Eğitim) (Tam Burslu)
  • Kontenjan: 5
  • Başarı Sırası: 62.100
KARABÜK ÜNİVERSİTESİ
 • Bilgisayar Mühendisliği (Uzaktan Eğitim)
  • Kontenjan: 103
  • Başarı Sırası: 217.000
 • Endüstri Mühendisliği (Uzaktan Eğitim)
  • Kontenjan: 103
  • Başarı Sırası: 228.000
SAKARYA ÜNİVERSİTESİ
 • Bilgisayar Mühendisliği (Uzaktan Eğitim)
  • Kontenjan: 31
  • Başarı Sırası: 114.000
 • Endüstri Mühendisliği (Uzaktan Eğitim)
  • Kontenjan: 52
  • Başarı Sırası: 147.000
SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ (ISPARTA)
 • Bilgisayar Mühendisliği (Uzaktan Eğitim) 52 203.000
  • Kontenjan: 103
  • Başarı Sırası: 228.000
ZİRVE ÜNİVERSİTESİ (GAZİANTEP)
 • Bilgisayar Mühendisliği (Uzaktan Eğitim) (Ücretli)
  • Kontenjan: 45
  • Başarı Sırası: 228.000
 • Bilgisayar Mühendisliği (Uzaktan Eğitim) (Tam Burslu)
  • Kontenjan: 5
  • Başarı Sırası: 54.000
 • Endüstri Mühendisliği (Uzaktan Eğitim) (Ücretli)
  • Kontenjan: 45
  • Başarı Sırası: 197.000
 • Endüstri Mühendisliği (Uzaktan Eğitim) (Tam Burslu)
  • Kontenjan: 5
  • Başarı Sırası: 83.000
HOCA AHMET YESEVİ ULUSLARARASI TÜRK-KAZAK ÜNİVERSİTESİ (TÜRKİSTAN-KAZAKİSTAN)
 • Bilgisayar Mühendisliği (Ücretli) (Uzaktan Eğitim)
  • Kontenjan: 150
  • Başarı Sırası: 198.000
 • Endüstri Mühendisliği (Ücretli) (Uzaktan Eğitim)
  • Kontenjan: 150
  • Başarı Sırası: 228.000

Türkiye’de Uygulanan Uzaktan Eğitim

Türkiye sınırları içerisinde eğitim veren ve ibaresinde “Uzaktan Eğitim” yazan mühendislik bölümleri aslında “Karma Eğitim“dir. Uzaktan eğitim ile okula gitme mecburiyetiniz yokken, karma eğitimde dersler %30 örgün, %70 uzaktan olmak şartıyla ve üniversitelerin belirlediği günlerde haftalık olarak yapılır. Yani derslerin %30’unu haftanın 2 günü okulda yüz yüze almak zorundasınız, fakat belli şartlarda okul yönetimi bu konuyla ilgili değişikliğe gidebilir ve belirli dönemlerde yüz yüze eğitim verebilir…

Diplomanızda “Uzaktan eğitim” ibaresi yer almaz, bu sistem ilk geldiğinde “diploma üzerinde uzaktan eğitim ibaresi yer alır” hükmü vardı ancak kaldırıldı.

%100 uzaktan eğitim veren tek üniversite Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi’dir. Yukarıda da belirttiğim gibi Türkiye sınırları içerisinde yer alan ve uzaktan eğitim ibaresi olan diğer tüm üniversitelerin mühendislik programı karma eğitimdir ve üniversite aksini belirmedikçe %30 devam zorunluluğu vardır.

Uzaktan Eğitim ile Bilgisayar Mühendisliği / Endüstri Mühendisliği olur mu?

Aslında bu uzun uzadıya konuşulacak bir konu ancak kendi fikrimi özetle söylemem gerekirse; evet gayet de olur, zira bu bölümlerin laboratuvar dersleri fiziksel olarak okulda bulunmayı, en azından büyük bir kısmında bulunmayı gerektirmez.

Başarabilir miyim?

Bu tamamen size bağlıdır, zira uzaktan eğitimle okumak zaten belli bir disiplini getireceği için bunun karma olarak yapılıyor olması işi daha da zorlaştıracak, yani okul derslere %30 geleceksiniz diyorsa her hafta bulunduğunuz şehirden okulun şehrine gidip en az 1 gece orada kalacaksınız, bu da düzeninizi etkileyecektir doğal olarak. Bu bölümleri yazarken bunları da hesaba katmakta fayda var. Eğer çalışan bir kesimde iseniz bunu iki kere düşünmeniz gerekecek, zira iş yeriniz haftanın 2 günü ya da 1 günü dahi işe gelmemenizi kabul etmeyebilir.

Dersler zor mu?

Uzaktan okuyorum mantığını Açık Öğretim ile karıştırmamakta fayda var, girer okurum alırım diplomayı gibi bir düşünceniz varsa kesinlikle uzak durun derim. Zira örgün derslerden bir farkınız olmayacak ve mühendislik dersleri alacaksınız..

Amacım Mühendislik diplomasını kullanarak iyi bir iş bulmak,  bulabilir miyim?

Piyasa bu konuda oldukça acımasızdır, sırf Bilgisayar / Endüstri Mühendisisiniz diyerek sizi işe alacak yerler çok ama çok azdır, zaten böyle yerler gerçek kazanç ve iyi çalışma ortamlarının dışındaki yerlerdir… Size diplomanın tek faydası iş görüşmelerine çağrılma oranınız olacaktır, gerisi üniversitenin size ne verdiği ya da sizin neyi ne kadar aldığınızla ilintili bir durumdur…

Okurken Üniversite bana ne gibi imkanlar sağlar, mesela konaklama sorunum olur mu?

Üniversitede öğrenci olmanın getireceği imkanların dışında bir imkan elde edemeyeceksiniz. Yani haftanın 1 günü yurtta kalırım gibi bir düşünceniz olmasın, konaklama sorunları oluşacaktır. Zira okullar size bu konuda bir destek sunmayacak, sizler kendi imkanlarınızla yol ve konaklama durumunuzu karşılamak durumunda olacaksınız.

Bilgisayar Mühendisi ve Yazılım Mühendisi ne iş yapar makalem ilginizi çekebilir, okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Eğitim için ekstra bir ücret talep ediliyor mu?

Evet, yıllık 2.000 ila 4.000 TL arasında değişen oranlarda bir eğitim ücreti bulunuyor. Tabi ki bu devlet üniversitelerinin bedeli, özel üniversitelerin eğitim ücreti bu miktarın 4-5 katına çıkabiliyor…

Uzaktan Eğitim ile Bilgisayar Mühendisliği Eğitimini Tercih Etmeli miyim?

Tüm bu yukarıda yazdıklarımı iyice analiz etmeniz gerekir, Haricinde yine bahsettiğim üzere üniversite eğer %30 devam mecburiyetini uyguluyorsa ve sizin haftanın 2 günü ilgili şehre gidip konaklamanız gerekiyorsa maddi açıdan bu yükü kaldırabilecek durumda olmanız şart, zira bu durumda programın bedeli zaten 2-4 bin liralar civarındayken buna bir de her hafta yol ve konaklama eklenirse özel üniversite ücretleri düzeyine gelecektir ve muhtemel bir bırakma durumu oluşacaktır. Çalışıyorsanız iş yerinizin bu yolculuklara izin veriyor olması gerekecektir, iş yerinizden onay almadan bu işe kalkışmanız yine sorunlara yol açacaktır. İlla mühendislik diploması alacağım diyorsanız ve %100 uzaktan okumak istiyorsanız Ahmet Yesevi üniversitesini tercih etmelisiniz.

Şunu da unutmamakta fayda var, açık öğretim başka bir şey, uzaktan öğretim başka… Kaldı ki bu bölümler Kimya, fizik gibi laboratuvar ortamının çok önemli olduğu mühendislik alanları değiller bu nedenle zaten YÖK de buna kanat getirerek belli şartlarla uzaktan (karma) eğitimi getirmiş durumda.

Umarım birçok arkadaşımın kafasındaki soru en azından büyük oranda gidermiş olmuşumdur. Sorularınızı bana iletişim sayfamdan ya da bu konuya yorum yaparak iletebilirsiniz, bildiğim ölçüde memnuniyetle sorularınıza yanıt vermeye çalışırım..

Sağlıcakla kalın…

5 3 votes
Article Rating
Tarih:Akademik Eğitim
Subscribe
Bildir
guest
102 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ali
Ali
2 ay önce

Volkan Bey Merhabalar, Öncelikle hazırladığınız makale için teşekkür etmek isterim. Marmara Üni MYO elektrkonik bölümünden 2009 yılında mezun oldum. DGS ile uzaktan eğitim bir mühendislik bölümü okumak istiyorum. Zamanında araştırmadığım ve çalışmak zorunda olduğum için uzaktan eğitim fırsatını kaçırdım. Çalışıyorum evliyim ve bir evladım var. Yükselmek ve daha iyi şartlarda çalışabilmek için müh. diploması şartı aranıyor. Şartlarım gereği kesinlikle uzaktan okumak zorundayım. Bildiğiniz üzere sadece Ahmet Yesevi Üni’de uzaktan eğitim bölümü mevcut taban puanları ve yüksek kontenjan sınırlı.Sizce koronavirüsünden dolayı tekrardan üniversitelerde uzaktan eğitim müh. bölümleri açılır mı? Ya da denkliği olan yabancı üniversitelerde bu imkanı sağlıyor mu? Bu konuda… Read more »

cansu
cansu
4 ay önce

Merhaba Dgs ile Uzaktan Eğitim Bilgisayar Mühendisliği bölümüne başvurduğum zaman 4 sene de mi bitiyor yoksa not yükseltip fazla ders alıp 3 sene gibi kısa sürede de bitirebiliyor muyum ? Bitirdiğim zaman işe girerken özellikle Kamu da geçerli mi yani normal bilgisayar mühendisliği bölümü mezunu ile eşdeğer mi. Şuan bir kamu kuruluşunun tekniker kadrosundayım, mühendislik kadrosuna uzaktan egıtım aldığım diploma geçerli mi ? Uzaktan Eğitim Bilgisayar Mühendisliği için hangi okulları önerirsiniz ? Sözleşmeli memur pozisyonunda çalışmaktayım. Çalışanlara ne kadarlık bir öğrenim ücreti indirimi oluyor ? Örneğin senelik 5.000 TL diyelim öğrenim ücretine, çalışandan ne kadar alıyorlar ?Şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla… Read more »

fikri
fikri
3 yıl önce

merhaba barbaros bey ; muhteşem bir makale tadında tüm soruları ve cevapları okudum çok teşekkür ediyorum.. iyiki varsınız.. Zonguldak kdz ereğli 33 yaşında 2001 ticaret lisesi mezunu MYO terkim. . Pratikle ve kitaplarla biraz yeni tecrübesiz bir yazılımcıyım.. Satış tecrübeli bir işsizim… Bemar kariyer okulu kursundan dış ve e-ticaret , satinalma ve sosyal medya uzmanlik sertifikaları sahibiyim.. ama ben lisans eğitimi için ve kendi yazılım firmamı kuracak altyapı için istekliyim.. YGS ve LYS ile AYU Bilgisayar mühendisliği için 2018 YGS ye hazırlanırken yazılım ve ingilizce için bir kurs planım olacak.. ÖSYM için bir Sistemin değişmesi söz konusumu gerçekten .. Bu… Read more »

Gülşen
Gülşen
3 yıl önce

Ben su an bilgisyar programcılığı 2. Sinifim dgs ye girip bilgisayar mehendisligi uzaktan eğitim okumak istiyorum dgs den kac almam gerek ? Özel universitesi sartlari ,nasıl? Ve ben bu bölümü bitirsem bilgisyarndisigini bitirsem kpssye girip atanma şansım var mi? Örgün eğitimle arasında ki fark ne ? Lütfen bana yardimci olun

müge kalkan
müge kalkan
3 yıl önce

Barbaros Hocam Merhaba ben bir fabrikada 3 vardiya düzeninde çalışıyorum. Yaptığım isle alakalı olarak yükselmek istiyorum. Ve endüstri mühendisliği okumayı çok çok istiyorum. Ama durumum örgün öğretim okumaya izin vermiyor o yüzden uzaktan eğitimle okumak istiyorum. Hocam okuduklarıma gore sadece Ahmet Yesevi Üniversitesinde mi bu bölüm mevcut? Beykent Üniversitesinde kapatılmış mı? Ayüden aldığım diploma buradaki iş yerimde geçerli olur mu? yetkinliği nedir ? Bir akıl bir care verin hocam şimdiden çok teşekkürler.

Osman
Osman
3 yıl önce

Merhaba,
Ben İktisat mezunuyum, bilgisayarla aram iyi yalnız kod yazmayı bilmiyorum, kısa zamanda öğrenirim diye düşünüyorum. Turtep ile ilgili olarak sorularım var.
1- Dersler temelden mi başlıyor yoksa ileri düzeyde midir, ders tanımlarında hep giriş gibi ifadeler var.
2- Burdan alınan diploma uluslararası arenada iş görür mü? Yani tanırlar mı?
3- Freelance iş çalışma tarzını oturtmak istiyorum. Gene diğeriyle alakalı daha çok yurt dışında geçerli olucak bi seviyeye gelebilir miyim bu bölümle?

Murat Akac
Murat Akac
3 yıl önce

Merhaba Hocam,

Bilgisayar Tekn. ve Prog. mezunuyum. Bu sene DGS’ye girerek sayısal 193.04, eşit ağırlıktan 203.17 puan aldım. Bu puan ile uzaktan öğretim veren herhangi bir üniversitenin 4 yıllık programına katılabilir miyim ? Bölüm veya özel okul olması fark etmiyor.

Emre ASLAN
Emre ASLAN
3 yıl önce

Hocam bu yıl MF -4 turunde 253 bininci oldum ve kazanamadım. önceki puanlar dusuktu neden bu yıl yukseldı kı bu kadar. bos kontenjanda kaldı . okumak istiyorum bos yerde var ama almıyorlar bu nasıl iştir.
Sizin yorumunuzu merak ediyorum bu konu hakkında.

saygılarımla.

Emre ASLAN
Emre ASLAN
Reply to  Volkan Barbaros Gürcan
3 yıl önce

Bilgisayar mühendisliğinden bahsediyorum hocam.

Furkan
Furkan
3 yıl önce

Merhabalar, devlet memuruyum bilgisayar programcılığı bitrdim. ama düz memur olarak görev yapıyorum etrafımda herkes okul okuyor bende evli olmam ve brz araştırmam sonucu bilg müh. uzaktan eğitim okumaya karar verdim o da birtek ahmet yesevi de var ve denklik olması da cok ii bnm için çok ii olur inşallah. sorum şu ki ahmet yesevinin final sınavlarına hangi il den girebiliriz. bir de intibak kalktığı için 3. sınıfa bazı dersleri verince mi geçeceğim.

YUNUS
YUNUS
3 yıl önce

İyi günler kolay gelsin ben bu sene Endüstri Mühendisligi bölümünü kazandım 26 Eylülde dersler başlayacakmış derslere öğrenci yönetim sistemindenmi katılıyoruz birde dersler için ne kadar internet gidiyor evimde internet yok telden bağlantı ile bağlansam yeterli olurmu kota o konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.

Adem Yavuz
Adem Yavuz
3 yıl önce

Mrb ben 2 yıllık makine teknikerligi mezunuyum uzaktan eğitim ile endüstri mühendisliği bölümü okumak istiyorum geçiş yapabilirmiyim veya okumam için nasıl bir yol izlemem gerekir…….. Teşekkürler .

Adem Yavuz
Adem Yavuz
Reply to  Adem Yavuz
3 yıl önce

Kontrol ettim yazıyor ama ben uzaktan eğitim istiyorum dgsye girip kaç puan alsam karabük üniversitesi uzaktan eğitim ile endüstri mühendisliği okuyabilirim

Tarık
Tarık
3 yıl önce

Tekrar merhaba
Lisans aöf işletme mezunuyum
Lys ile endüstri mühendisliğine yerleştim…
Onaylı transkript verdim
Eğitim danışmanı reha beyle görüştüm , kendileri ders seçimlerini, muaf olunan dersleri ve muaf olunan dersler yerine üstten verilen dersler hakkinda tüm işlemleri kendilerinin yapacağını , bizim hiçbir islem yapmayacağımizi bildirdi.
Bilgilerinizi paylaştığıniz icin teşekkürler…

Adem Yavuz
Adem Yavuz
Reply to  Tarık
3 yıl önce

Kaç puan ile yerlestin

Tarık
Tarık
Reply to  Tarık
3 yıl önce

Yeni ders kaydi yaptiracak arkadaşlar ders kayıt sayfasindan dersleri onayladilar mi acaba ? Ben muaf dersler henüz çıkarılmadığı icin onaylamadim , egitim danışmanını aradim ders kayit, muaf dersler vs ile ilgili tüm islemleri kendilerinin yapacagini soylediler fakat yinede bizim onay sayfasindan onaylamamiz gereklimi sizce bir sorun cikarmi ?

Tarık
Tarık
3 yıl önce

Merhaba
Açıköğretim işletme mezunuyum…
Bu yıl ayü turtep endüstri mühendisligine başlıyorum. İng 1-2 , turk dili 1-2 , atatürk ilke ve inkılaplari vs… Gibi ortak derslerden muaf tutulacak mıyım ? Bilgilendirirseniz sevinirim , saygılar …

Kübra
Kübra
3 yıl önce

Merhaba Barbaros Bey;
Öncelikle bu güzel bilgileri bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.Bilgisayar Programcılığı önlisans mezunuyken 2014 DGS ile Çukurova Bilgisayar Mühendisliğini kazandım.Maddi durum sebebiyle okula başlamadan dondurmak zorunda kaldım.Şimdi ise tekrar okumak istiyorum ama bebeğim olduğu için uzaktan eğitim benim için daha uygun olur gibi geliyor. Ama nasıl yaparım, Nasıl bir yol izlerim bilmiyorum ve en önemlisi böyle birşey mümkün mü?.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ali
Ali
3 yıl önce

Barbaros Bey Merhaba;
Ben Istanbul uni -jeofizik mh bolumu mezunu bir yazılımcıyım. Bu alanda dahada ilerilere gitmek istiyorum fakat yazılım ve bilgisayarla alakali bir diplomam olmamasi gercekten sikinti yaratiyor. Şuan günümüz şartlarinda bana nasıl bir uzaktan egitim lisans yada yuksek lisans egitimi onerirsiniz? Dipnot: sirf alakam olsun diye bu sene oss girip puani dusuk bayburt, yozgat , duzce gbi illerdeki bilgisayar ve elektronik muh bolumlerini yazmayi dusunuyorm. Fakat okullara gidip derslere katilmam mumkun degil

Emre Albayrak
Emre Albayrak
Reply to  Ali
3 yıl önce

Ali bey
Ahmet Yesevi univ. bilgisayar muh. yuksek lisans okuyabilirsiniz.
http://Www.yesevi.net adresini incelemenizi tavsiye ederim.

Merve Meltem
Merve Meltem
3 yıl önce

Hocam aslında kurs biraz kestirme yol gibi göründü gözüme,
Web Grafik tasarımı bölümü akıl çelici. Şimdi oturup baştan başlıyacagım alt yapım var bütünn konuları gözden geçiriceğim bir sürü deneme çözeceğim okula yerleşmek için. Eğer kurs kestirme yol derseniz kursa gitmeyi de düşünebilirim . :/

Merve Meltem
Merve Meltem
Reply to  Volkan Barbaros Gürcan
3 yıl önce

Oku oku okuuuuuuu diyorsunuz hocam . Beni bu konuda nasıl yüreklendirdiniz anlatamam. Yapmam gerekenleri belirledim zaman içinde hedefim de şekillenecektir diye düşünüyorum. Size çok minnettarım hocam bu arada eğitim setinizi de takip edeceğim. Hatta sizi sürekli takip edeceğim. Yine sorularım olacaktır ama sizi bu kadar yormayacağım çok teşekkürlerrrrrrr

Emre Bey sizede teşekkür ederim.
İyi Çalışmalar ..

Merve Meltem
Merve Meltem
3 yıl önce

Tekrar Merhaba Barbaros Bey, Bu danışmanlığı başka hiç bir yerde alamazdım yolumuza ışık tuttuğunuz için sonsuz minnettarım size. Her biri çok kıymetli bilgi. Sevgili Hocam yazdıklarınızdan yurt dışı eğitim için acele etmemeyi düşündüm. Seneye sınavlara hazırlanıp DGS ve LYS ,YGS ye girebilirim. 27 yaşındayım. Hocam çalıştığım kurum hukuk servisiyle alakalı bölümümle çok alakasız burasıda aktif bi yer eğlenceli güzel işler, yalnız işte insan diyor neden buradayım hukukçuların içinde açıkçası para kazanmak da zorundayım. Çevremdeki herkes de yeteneğimin aktifliğimin farkında.Kabıma sığamıyorum. Hocam içimi döküp çok da bu kıymetli sayfayı sizi meşgul etmek istemiyorum ama durum böyle.. Şimdi hocam Güzel sanatlar grafik… Read more »

Merve Meltem
Merve Meltem
Reply to  Volkan Barbaros Gürcan
3 yıl önce

Hocam ne kadar güzel , umarım bizde sizin gibi yolumuzu yönümüzü buluruz bir gün. =) Mutlaka takip edeceğim hocam , Çok teşekkürler. İyi çalışmalar ^_^

Emre Albayrak
Emre Albayrak
Reply to  Merve Meltem
3 yıl önce

Merhaba Merve hanim
Tecrubemi paylasmak adina bilrkac bilgiye ihtiyacim var. Vereceginiz cevaba gore soze tavsiyede bulunacagim. Barbaros bey in yorumlarina ek olarak.

Sicramayi alt yapi birimlerinde calisarak mi yoksa yazilim sektorune mi yapmak istiyorsunuz?

Merve Meltem
Merve Meltem
Reply to  Emre Albayrak
3 yıl önce

Merhaba Emre Bey,
Ne yazık ki bizim bölümümüz biraz acımasız mezun olduğumda kapı kapı dolaştığım yazılım şirketlerinde hiç kimse tecrübesiz çalıştırmayı istemedi.Bu yüzden tavsiyeleriniz önemli teşekkür ederim. Alt yapı biriminden kastınız sanırım grafikerlik, reklamcılık .. Tasarım yapmaya yatkınım fakat yazılımda olabilir. Şu an gözüne ışık tutulmuş tavşan gibiyim şaşkın. Sektörle ilgimi keseli 4 yıl olmuş :O bu yüzden net değilim. Teşekkürler.

Emre Albayrak
Emre Albayrak
Reply to  Merve Meltem
3 yıl önce

Merhaba Merve hanım, kusura bakmayın yoğunluktan ötürü geç cevap yazıyorum. Ancak ajandam da olduğundan ötürü neyseki atlamadım. Altyapı dan kastım : Sunucu ve Ağ (Server / Network) yönetimine yönelik uzmanlaşma. Diğeri ise tahmin edeceğiniz üzere Yazılım alanında uzmanlaşmadır. Ben 2007 yılında 2 yıllık bilgisayar programcılık bölümünden mezun oldum. Bu tarihten sonra ağırlıklı olarak altyapı tarafında çalıştım. Güzel bir kısmı var çok kritik olmadığı sürece düne bağımlı olmadan ve fazla mesai yapmadan çalışabiliyorsunuz. Kötü yanı ise ne kadar uzmanlaşırsanız uzmanlaşın en basit en sıkıcı işlerden yine sorumlu tutuluyorsunuz. Bunlardan biri de “son kullanıcı desteği” diye tabir edilen helpdesk. Kariyer sitelerine bakın,… Read more »

Merve Meltem
Merve Meltem
Reply to  Merve Meltem
3 yıl önce

Sayın Emre Bey ve Barbaros hocam ; İlginize alakanıza ne kadar teşekkür etsem az bir sürü fikrim oldu. Birazda hiç bir fikrim olmadığından yordum sizi hakkınızı helal edin. Çok güzel bilgiler hayal edebildim verdiğiniz değerli bilgilerle.. Şu an klavye başında ellerimi avuşturuyorum heyecandan Şimdi şöyle yapıp başlıyorum çalışmalara o zaman.. Bilgisayar Programcılığı mezunu olduğumdan Hemen çalışmalara başlayıp LYS ye ve DGS ye girip iki yerden de bölümle alakalı kendime en uygun yeri seçeyim , İnşallah nasip olur Diğer yandan Barbaros hocam Grafik Tasarımı için yetenek sınavlarından bahsetmişti… Oradan da bir şansımı denemek isterim belki kurs değil ama netten araştırıp bi… Read more »

Emre Albayrak
Emre Albayrak
Reply to  Merve Meltem
3 yıl önce

Iyi bir pazarlik yaparsaniz liste fiyatinin yarisina bile egitim alabilirsiniz.

Merve Meltem
Merve Meltem
3 yıl önce

Barbaros Bey Merhaba; Araştırma yaparken sizi bulmak bulunmaz bir nimet oldu benim için verdiğiniz bilgiler çok değerli tüm arkadaşların sorularını okudum .. Uyuyamaz hale geldim bu düşüncelerden Şimdi hocam ben 2010 mezunuyum ve mesleğimle alakasız kamu kuruluşunda bambaşka işler yapıyorum mecburiyetten :/ Bilgisayar Programcılığı Önlisans mezunuyum. İşletme bölümüne kaydım var fakat tamamen bıraktım hiç ilgimi çekmeyen bir bölüm. Bilgisayar Mühendisliği Okumak istiyorum.DGS Sınavına kayıt yaptırmama rağmen çeşitli sıkıntılardan dolayı giremedim. Bu seneyi kaybetmek istemiyorum hocam ne yapmalıyım. Yurtdışı lisans tamamlama programları var.. Sizce mantıklımı … İstediğim sadece diploma değil sıçramak istiyorum Arkadaşım bu siteyi önerdi. http://www.draftegitim.com/ kayıt yaptırdı bende mi… Read more »

Tarık
Tarık
3 yıl önce

Bende bu yıl endüstri müh. Kazandım. Turtep ogrenci sayfasında sanal sınıf ortamı, tartışma odaları tarzında bölümler mevcur fakat ben giriş yapamadim , bana vermediği bir kullanici adi ve sifre istemekte.
İletisimde olalim, yardimlasalim…

Murat
Murat
3 yıl önce

Merhaba, bu yıl Endüstri mühendisliğini kazandım. Geçmiş yılların sorularının paylaşıldığı bir arşiv, forum veya grup var mıdır?

Onur
Onur
4 yıl önce

Merhaba, öncelikle bir çok insanın sorusuna üşenmeden cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Bir sorum var , cevap verme şansınız olursa memnun olurum. 30 küsür yaşındayım ve Uzaktan bilgisayar mühendisliği okumak istiyorum. AYU’den başka Türkiye’de yok gördüğüm kadarı ile onun puanı yükselmiş iyice. İngilizce seviyem iyi TOEFL vs var. MCSE sertifikam da var. Yurt dışında Uzaktan eğitim veren okulları bulamadım pek internette. Sizin bildiğiniz okullar var mı?

Muhammet Ruşen
Muhammet Ruşen
4 yıl önce

Benim için çok faydalı bir sayfa olmuş. Bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Uzaktan öğretimle ilgili merak edilen hemen hemen herşeye değinilmiş. Ben de bir kamu çalışanıyım, Lys sonucumu bekliyorum. İnşallah puanım yeterli olur uzaktan öğretim için. Saygılarımla…

Yusuf yılmaz palu
Yusuf yılmaz palu
4 yıl önce

Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkürler
ayu mühendislik bölümlernin turkiyede denkligi var turkiyede mühendis olarak imza yetkilisi var kamu kumukurumlar diplomayı kabul ediyor buraya kadar doğruysa sorum ben gıda tarım bakanlığinda tekniker olarak çalışıyorum AYU mühendislik bölümlerinden çalıştığım kuruma en uygun bölüm hangisi acaba bilgisayar mı yoksa endüstri müh .
Birde yut dışında YÖK denklik verdiği başka bir uzaktan eğitim mühendislik bölümleri var mı verdiğiniz cevaptan dolayı şimdiden teşekkürler

Abdullah
Abdullah
4 yıl önce

Merhabalar,

internette yok’un kendi sitesi donanimhaber, memurlar.net vs bircok forumu taradim. Su yazidaki gibi guzel tane tane ve ardindan yorumlarla birlikte guncel takipli bir tane site goremedim. Hakikaten tesekkurler, emeginize saglik.

yaşar çay
yaşar çay
4 yıl önce

Acaba Yazılım Mühendisliği, lisans ve yüksek lisans olarak açılır mı ? bu konuda bilginiz var mı ?

gul
gul
4 yıl önce

AYÜ Endüstri mühendisliği 2013 mezunuyum.LYS ile giriş yapmıştım.Mezun olduğum yıl Mühendisler odasına kayıt almıyorları. Son durum nedir acaba?

evrim
evrim
4 yıl önce

Merhaba daha önceden aşağıda yer alan yazımı size göndermiştim. siz de yök bilgi edinmeye başvurmamı yazmıştınız.ve sonucu size iletmemi rica etmiştiniz

(lisans mezunuyum.2.bir üniversitede de örgün okuyorum.okurken uzaktan eğitim ile ayü yü kazandığım halde eş zamanlı olarak iki okula da devam edebilir miyim? normal koşullar altında 2 örgün ünv okunmuyor. ama ayü uzaktan eğitim olduğu için hem örgün hem uzaktan eğitim okunabilir mi diye merak ediyorum)

yökden gelen cevabın son pragrafı şöye;
aynı anda aynı düzeyde hem örgün yükseköğretim programında hem de uzaktan eğitim lisans programlarına kayıt yaptırılacağı hususunda bilgilerinizi rica ederim.

Emre ASLAN
Emre ASLAN
4 yıl önce

Selamun Aleykum Hocam..

Bir sorum olacak müsadenizle..

Ben kamuda Teknik Hizmetler sınıfında kamuda memur statüsünde Tekniker olarak görev yapmaktayım..

2 yıllık Termik Santrallerde enerji Üretimi bölümünü bitirdim.

Uzaktan Eğitim Bilgisayar veya Endüstiri Müh. okumayı düşünüyorum..

Malumunuz bu bölümler benim üst öğrenimim değil. Farklı bölümler.

Bu bölümleri bitirdiğim takdirde kurumumda mühendis olabilir miyim ?

Muhammed
Muhammed
4 yıl önce

Merhaba Barbaros Bey, Diğer arkadaşlar gibi bende çok teşekkür ederim bilgilendirici yazılarınız için. Sorum biraz genel benim gibi durumumda olanlar için. 2006 Afyon Kocatepe Bilg. Prog. mezunuyum. Şu anda özel bir firmada Sistem ekibinde çalışmakta ve kendimi geliştirmeye uğraşmaktayım. Okul bitiminden yani 2006’dan bu yana geçen 10 sene’de müşt. hizm., çağrı merkezleri, pc üretim,montaj, bilgi işlem ve data center operasyon ekipleri gibi çeşitli alt kademe alanlarıda tecrübe etme imkanım oldu. Şu anda daha yeni rahat bir işe geçme ve eğitim için vakit ayırma imkanım mevcut. Sorum şöyle. Bilgisayar mühendisliği okumak istiyorum. Malum çalıştığım için örgün eğitim imkanım yok. Ancak hafta… Read more »

Emre ALBAYRAK
Emre ALBAYRAK
4 yıl önce

Öncelikle verdiğiniz bilgi için tekrardan teşekkür etmek istiyorum. Söylediğinizi aslında uyguladım. Geçtiğimiz yıl sistem uzmanlığı eğitimi aldım ve şuan MCSE ve tabiki MCSA sertifikalarına sahibim. Tam donanımlı sistem uzmanıyken işbankasının sınavına sırf diplomadan ötürü girememek çok sinir bozucu geliyor insana. Şuan size asıl sormak istediğim ise şu Ahmet Yesevi yüksek lisansta 2.dönemdeyim. 15 gün sonra final sınavlarım var. Olurda sorunsuz atlatırsam eylül de son döneme kayıt olacağım. Yarın 2016 DGS başvuruları açılıyor. Bu sınava başvurur da almam gereken puanı alırsam eylül ayında birde lisansa kayıt olmam mümkün müdür sizce? Bunu Ahmet yesevi deki eğitim danışmanına da mail attım ancak henüz… Read more »

Mehmet
Mehmet
4 yıl önce

Barbaros bey merhaba.
Gerçekten çok güzel bilgiler teşekkürler.Ben Bilgisayar Programcılığı mezunuyum.Bilgisayar Öğretmenliği uzaktan eğitim veren üniversite var mı?Varsa tercih etmem halinde kaçıncı sınıftan eğitim almaya başlarım.

Emre Albayrak
Emre Albayrak
4 yıl önce

Merhaba Barbaros bey
Oncelikle verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim.
2 yillik bilgisayar programciligi ustine aof isletme okudum. Ales e girdim ve ayu. Yonetim bilisim sistemleri yuksek lisans okuyorum. 9 yillik bilisim sektoru tecrubem var. 30 yasindayim.
Ancak ust seviye kurumlardaki is basvurularimda hep lisansimin orgun olmadigina takildilar ve artik buni yasamaktan cok yoruldum.
Bugun soyle dusundum. Dgs e girip yine ahmet yesevi univ den endustri yada bilg muh. Bolumunu bitireyim diye dusundum.
Peki yine orgun olmama sorunu yasar miyim?
Kurumlarda tecrubeli olmama ragmen surekli muh diplomamin olmamasi kafama vurulup duruyor. Artik bu konuyu kapatmak istiyorum.

evrim
evrim
4 yıl önce

Merhaba
lisans mezunuyum.2.bir üniversitede de örgün okuyorum.okurken uzaktan eğitim ile ayü yü kazandığım halde eş zamanlı olarak iki okula da devam edebilir miyim? normal koşullar altında 2 örgün ünv okunmuyor. ama ayü uzaktan eğitim olduğu için hem örgün hem uzaktan eğitim okunabilir mi diye merak ediyorum

öneri
öneri
4 yıl önce

Hangi okulu önerirsiniz?

zeynep
zeynep
4 yıl önce

tekrar merhaba,
vermiş olduğunuz bilgiler için öncelikle teşekkür ederim. Aslında bende araştırdım denklik konusunu ama bir kaç kişiden daha duymak istiyor insan..
bir de merak ettiğim şey, AYÜ’den alınan diplamada ne yazdığı? ben yön.bil.sis. okumak istiyorum.acaba bu konu hakkında bir bilginiz var mı?
(AYÜ- mühendislik fakültesi- yönetim bilişim sistemleri mi? yoksa
(AYÜ- yön.bil.sis. şeklinde olup olmadığı)
internetten araştırdım örnek diploma ile ilgili görüntülere baktım ancak diploma görüntüsü hakkında bir bilgiye ulaşamadım, sonuçta önemli olan fakülte adının yazılı olup olmadığı? bu daha önemli..
biraz uzun oldu sanırım.. teşekkürler şimdiden..

zeynep
zeynep
4 yıl önce

İyi Akşamlar
Ben AYÜ’nin denkliği hakkındaki bilginizi sorucaktım. Türkiye için diploma denk midir.?

Teşekkürler,

Burak Bostancı
Burak Bostancı
4 yıl önce

Barbaraos Bey merhabalar, Anadolu Üniversiesi İletişim lisans mezunuyum. İyi seviyede ingilizcem var. Yalşaık 1.5 yıl halkla ilişkiler reklamcılık alanında çalıştım fakat artık devam etmek istemiyorum. Kore tabanlı bir firmadan Hyundai Assan Assan Hanil Assan Mobis gibi firmalara emniyet kemeri teyp gibi ürünler üreten Daesung , Korea Hitech, Samsonite gibi tedarikçi firmaların ürünleri için sorting/rework, resident engineering hizmeti veren bir kalite kontrol hizmet firmasından teklif aldım. Koreli olan bu işyerinin sahibi teknik bilgimin değil isteiğimin ve ingilizce yeteneğimin önemli olduğunu işi zmanla öğreneceiğimi belirtti. Operasyon mühendisi olarak istediğini söyledi fakat ben mühendilsik mezunu değilim desemde o farklı düşünüyopr.. Aslında tüm şartlar… Read more »

samet saka
samet saka
Reply to  Burak Bostancı
4 yıl önce

Burak Bostancı inan bana iş tecrübesini diplomaya tercih eden ve gerçekten kaliteli olan yerler mevcut. İnsan çalışmaktan vazgeçmediği sürece korkmaya gerek yok ayrıca her hangi bir işyerinde çalışan olmak varken, her hangi bir işyeri sahibi olmayıda düşünmek lazım.

Akın
Akın
4 yıl önce

Merhaba Barbaros Bey,

2 yıllık Önlisanstan sınavsız geçişle AÖF 4 yıllık İşletmeyi seçtim bu sene son sınıftayım fakat bu sene bitmez daha kalan dersler var. Dediğiniz gibi ilk biteni baz alıyorlarsa bu durumda Ahmet Yesevi bitene kadar kaydımı dondururum ya da mezun olmamı geciktiririm yinede YÖK’ten bu konuda bilgi alacağım sağolun. Normalde örgün okumak isterdim fakat çalıştığım için mecburen açığa yöneldim çevremden uzaktan eğitimi bitirenler olduğunu öğrendiğim içinde buraya yönelmeye karar verdim.

Akın
Akın
4 yıl önce

Merhaba,

DGS ile Ahmet Yesevi Üniversitesini kazandıktan sonra AÖF (Son Sınıf İşletme) kaydımı dondurmasam ve AÖF’ten mezun olursam Ahmet Yesevi Üniversitesinden askerlik tecilim devam eder mi?

Serkan
Serkan
4 yıl önce

Barbaros Bey merhaba, Öncelikle bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim. Ben EML Elektrik bölümü ardından AOF İktisat Fak. Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldum. EML stajı ile başlayıp sürekli (elektrik/elektronik/bilgisayar/yazılım ve otomasyon) konularında teknik kısımlarda çalıştım ve şu an özel bir şirkette servis lideri konumunda çalışmaktayım. Ancak yaptığım iş nedeni ile mühendislik diplomamın olmaması genellikle engel teşkil ediyor. Bu aşamada ikilemde kaldım, yüksek lisans mı yoksa mühendislik mi benim için daha uygun çözüm olur? Gerçi yük. lisans olsada aynı iş kolunda diplomadan kaynaklı sıkıntım devam edecek, müh okumam durumunda ise okul bitiminde yaşım 48- 50 civarı olacak ki bu yaş Türk işverenleri… Read more »

Ali
Ali
4 yıl önce

Hocam dgs ile uzaktan eğitime geçme şansımız var mı?

Samet
Samet
4 yıl önce

Barbaros bey merhaba
Kocaeli Üni Gebze MYO Mekatronik Mezunuyum.
Uzakdan öğretim ile Endüstri Müh. Düşünüyordum fakat şansımıza kaldırıldığı için gidemedim. Ahmet yeseviyi yazdım fakat oda gelmedi puanlar tavan yapmış. Mecbur örgün öğretime yönelicem fakat yaklaşık 4-5 yıldır robot programcısı olarak çalışıyorum. Okula gitmeden devam sorumluluğu istemeyen örgün üniversiteler çokça var demişşiniz yorumunuzda bunları öğrenebilirmiyim.Değerlendirmek amacı ile araştırıcam. Ve birde uzakdan endüstri müh. tekrar alınırmı acaba gececi bir süreliğine diye duyup almıştım bu yuzden soruyorum
teşekkür ederim saygılar

Mustafa
Mustafa
4 yıl önce

Bu konuda sıkıntı çekenlerden birisi de benim, benim sorum şu şekilde olacak. Malum tübitak, kosgeb destekli projelerde mühendislik mezunu çalışanların ücretlerinde destek alınıyor bu sebepten dolayı mühendislik mezunu olanlar tercih ediliyor. Benim niyetimde Uzaktan Eğitimolarak ilgili bir bölümde Yüksek Lisans yapmak. Yüksek lisansda çalıştığım şirketin benim ücretim için destek almasında yüksek lisans bölümünün bir önemi var mı? Var ise hangi bölümler? Ben Yönetim Bilişim Sistemleri alanında yüksek lisans yapmak istiyorum. İşletme Fakültesi mezunuyum.

102
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x