Hakkımda

Volkan Barbaros Gürcan - Yazılım Mimarı

Tam adım Volkan Barbaros Gürcan, 5 senesi Silahlı Kuvvetler, 16 senesi bilişim sektörü olmak üzere 21 senedir iş hayatındayım. 2003 yılından bu tarafa Microsoft teknolojileri ile ilgileniyorum.

21 senelik iş hayatımı Türkiye’de geçirdikten sonra yeni bir hayata yelken açarak Birleşik Krallığın ve dünyanın teknoloji şehrine, Londra‘ya taşındım. Burada IT sektörüne Contractor olarak çeşitli hizmetler veriyorum. İrili ufaklı bir çok teknoloji firmasına danışmanlık ve hizmet sağlıyorum.

Türkiye’de bulunduğum sırada Thomson Reuters’ın Los Angeles / USA merkezli tüm dünyaya hizmet veren Elite projesinde altyapı mimarı olarak çalıştım. Sırasıyla Altay Yazılım ve Savunma A.Ş.’de Proje Yöneticisi / Yazılım Mimarı, Creasoft Bilgi Teknolojileri’nde Program Yöneticisi / Yazılım Mimarı, Bilge Adam BT Akademi’de Yazılım ve Veritabanı Bölüm Başkan Yardımcılığı / Yazılım Ankara Şube Birim Müdürlüğü, Türk Telekom Innova A.Ş. Uygulama Geliştirme Danışmanı/Uzmanı, Infopark A.Ş. Proje Teknik Yöneticiliği/Geliştirici, Turksat A.Ş. / İç İşleri Bakanlığı Yazılım Uzmanlığı, Maliye Bakanlığı / Stratek Ltd. Yazılım Uzmanlığı, Mavi Işık Ltd. Bilgi İşlem Yöneticiliği, Bey Bilgisayar Ltd. Yazılım Uzmanlığı görevinde bulundum.

Birçok kamu kurumu, e-Devlet, projelerinde Proje Yöneticisi, Yazılım Mimarı, Proje Lideri, Teknik Danışman, Kıdemli Yazılım Mühendisi, Analist Programcı gibi çeşitli görevlerinde bulundum.

Türkiye’de bulunduğum dönemlerde üniversitelerin davetlerine katılarak “Bilişim Dünyası”na meraklı olan arkadaşlarıma bilgi birikimlerimi de aktardım. (Bakınız: Seminerlerim)

Son zamanlarda yazılım süreçleri ve mimarileri, süreç iyileştirme, iş ve sistem analizi gibi konularda çalışmalar sürdürmekteyim. Özellikle Yapay Zeka ve Büyük Veri üzerine yoğunlaştım. Ayrıca bu konularında danışmanlık ve eğitimler vermekteyim.

Aynı zamanda amatör bir 2 yıldız SCUBA dalgıçım. İmkanım oldukça dalışlara gitmeye çalışıyorum, yüzmek ve dalış yapmak en büyük tutkum diyebilirim. Yine amatör olarak basketbol ve futbol oynuyorum. Eski bir Futbol Hakemiyim.